Zpět na výpis článků
|

Na jahody bez Marušky

Otevřít galerii

Vlastním jahodám se nic nevyrovná – voňavé, červené, plně dozrálé a bez „chemie“. Dostali jste chuť? Kupte si sazenice a ještě letos můžete mít vlastní sklizeň. Nepotřebujete dokonce ani záhon, spolehlivě rostou i v nádobách.

Bez zahrady sice nebudete mít plné koše, ale určitě si vypěstujete jahody na průběžné mlsání a možná zavaříte i nějakou skleničku džemu. Když si obstaráte nakvétající silné sazenice, letošní úrodu nezmeškáte.

Vybíráme stanoviště

Jahodníky pěstujte na osluněném místě, ale přímý jižní úpal není pro nádoby dobrý, dopřejte jim aspoň trošku přistínění. Uvítají také závětří a pravidelnou zálivku. Občasné proschnutí rostlinám nevadí, ale při nedostatku vláhy plody zaschnou a jahody opakovaně nekvetou nebo kvetou málo. Přemokření zase způsobuje uhnívání. Takže vody dodávejte tak akorát.

Jaké volit nádoby

Velmi vhodné jsou objemné samozavlažovací truhlíky se šířkou i hloubkou 20 cm. Jahody, zejména převislé, nejen prospívají, ale udělají i spoustu parády v závěsných samozavlažovacích nádobách. Oblíbené jsou i tradiční závěsné koše z plastu nebo kovového pletiva s kokosovou nebo rašelinocelulózovou vložkou (které brání vypadávání zeminy). Zde musíme pečlivě hlídat zálivku, podobně jako v půvabné keramice. V úzkých běžných truhlících s hloubkou do 15 cm porostou jen měsíční jahody. Nádoby na jahody musí mít vždy zajištěn odtok přebytečné vody (odtokové otvory na dně, propustné koše nebo u samozavlažovacích truhlíků přepadový otvor).

Vhodné sazenice a odrůdy

Dříve se v nádobách pěstovaly jen stáleplodící drobné měsíční jahody, nazývané také „lesní“. Dnes máme také řadu moderních velkoplodých odrůd vhodných do nádob. Určitě volíme odrůdy, které plodí opakovaně. Můžeme si vybrat jahodník vzpřímený nebo atraktivní převislý. Z převislých díky svým vlastnostem vede odrůda MARA de BOIS, s kulovitými a lahodně nasládlými plody. Dále se osvědčily FRAGO, DEEP ROSE, ROSANA, CAMARA, ELAN a převislý TEMPTATION. Ze vzpřímených stáleplodících jahodníků doporučujeme např. odrůdy SELVA a GRANDIAN F1. Chcete spojit půvab a užitek? Vyberte si odrůdu s růžovým nebo purpurovým květem!

Jdeme na nákup

Sazenice seženeme v zahradnictví, zahradnických centrech nebo přímo v jahodárnách u velkopěstitelů (přijímají také objednávky přes své e-shopy). A jak má vypadat zdravá sazenice? Sadba v platech nebo květináčích je svěží, nezaschlá a dostatečně velká, dobře koření a silné středové srdéčko obklopují listy bez skvrn či náznaku plísně.

Vysazujeme a ošetřujeme

Vysazujeme do substrátu určeného pro jahody nebo zahradnického substrátu, prospěje mu přídavek kokosového vlákna (necháme ve vodě nabobtnat kokosovou cihličku a promícháme do substrátu). Při výsadbě musí směřovat kořeny svisle dolů (pouze u košů přizpůsobíme výsadbu obvodu) a kořenový krček vždy zůstane nad zemí. Střed, ze kterého vyrůstají listy, nikdy nezahrneme pod zeminu!  Půdu kolem sazenice řádně přitlačíme a podle potřeby doplníme, aby nezůstaly obnažené vršky kořenů. Zalijeme po obvodu, nikoliv do rostliny.

Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic.
Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení. Nejste důsledný typ? Hned při výsadbě použijte organominerální hnojivo na jahody v podobě peletek, které obsahuje kromě rohoviny i komplex minerálních látek zajišťujících živiny. Zapracujete jej do substrátu. Také můžete použít hnojivé tablety pro jahody. Ostatní mohou hnojit průběžně v zálivce krystalickými nebo tekutými hnojivy na jahody. Výsadby pravidelně zaléváme a hnojíme, zejména v době květu a nasazování plodů.

Další články

Všechny články
Tip na osázení severního okna
Okrasné květiny
23. červnaVšichni
Kouzlo kvetoucích měst
Okrasné květiny
31. březnaVšichni
Čerstvé ředkvičky na dosah
Ovoce a zelenina
2. květnaZačátecník
Měsíční jahůdky
Zahrada
14. červenceVšichni
Když děti zahradničí
Zahrada
1. červnaVšichni
Jahodová pole
Zahrada
25. srpnaZačátecník